Prowadzenie własnego biznesu lub bycie freelancerem potrafi być bardzo trudne, dlatego warto czasem skorzystać z pomocy – na rynku jest wiele narzędzi, które przyśpieszają pracę. Ja bardzo chętnie korzystam z tego typu rozwiązań i dzięki temu wiele rzeczy jestem w stanie zrobić sprawniej. Postanowiłam przybliżyć Ci dzisiaj kilka z nich. Podzieliłam je na różne kategorie, aby łatwiej było Ci się w tym odnaleźć 🙂
PROWADZENIE FIRMY
Zaczynałam wiele lat temu od Outlooka, potem przesiadłam się na Thunderbird, a obecnie od kilku lat nie wyobrażam sobie życia bez Gmaila. Jak dla mnie, najlepszy klient poczty – najwygodniejszy, najszybszy, całkowicie zsynchronizowany ze wszystkimi moimi urządzeniami i posiadający mnóstwo wartościowych funkcji. Posiada liczne integracje z zewnętrznymi aplikacjami, co jeszcze bardziej rozbudowuje jego możliwości.
Świetne narzędzie do tworzenia ofert, o którym już pisałam tutaj
Aplikacja, która robi kopię Twojego dysku i robi to w sposób niewidoczny – prawie nie zauważysz jej pracy. Pisałam o tym tutaj
Narzędzie do wystawiania faktur – bardzo sobie cenię jego intuicyjność, przyjemną grafikę i szybkość. Umożliwia mi wysyłanie faktur bezpośrednio do klienta z odpowiednią wiadomością, którą można samemu ustawić. Praktycznie bezproblemowe w użyciu, a jeśli coś chciałam wiedzieć lub wyjaśnić to support był bardzo pomocny i szybki. Cena również jest bardzo przystępna – już od 9 zł/m-c za samo fakturowanie oraz 29 zł/m-c za program księgowy.
[rejestrując się z tego linka, otrzymasz 20% rabatu]
Bezapelacyjnie najszybsza i najprzyjemniejsza usługa tłumaczeniowa na rynku – więcej tutaj
Chmura czyli wirtualny dysk, służący do przechowywania danych lub udostępniania ich innym osobom. Prosta i przyjemna aplikacja. Ostatnio wprowadzili opcję przypominania dowolnym osobom o tym, by wrzucili pliki – Dropbox wskazuje też bezpośrednie miejsce, gdzie należy to zrobić. Świetne, kiedy chcemy zmotywować klientów do przekazania nam materiałów niezbędnych do pracy!
Aplikacja do monitoringu należności od klientów – ja mam to spięte z inFaktem, w związku z tym, kiedy np. upływa termin płatności jakiejś faktury wystawionej klientowi, Alcance od razu zaczyna wysyłać przypomnienia o płatności. Alcance samodzielnie wysyła też Wezwania do zapłaty listem poleconym do klienta. Bardzo wygodne 🙂
Narzędzie do udostępniania plików – alternatywa dla Dropboxa i Google Drive, jeśli np. chcesz jednorazowo udostępnić jakiś większy plik. Wystarczy podać adres e-mail odbiorcy, uploadować plik i odbiorca natychmiast otrzymuje mailem powiadomienie, że może sobie pobrać plik od Ciebie 🙂
To narzędzie odkryłam stosunkowo niedawno i już się w nim zakochałam. Umożliwia robienie zrzutów oraz filmików z naszego ekranu. Przydaje mi się niesamowicie, kiedy chcę coś komuś szybko pokazać albo stworzyć krótką instrukcję video. Korzystam też z wtyczek do przeglądarki Chrome robiących zrzuty ekranowe , ale one niestety robią zrzuty tylko w obrębie przeglądarki. CloudApp natomiast robi zrzuty w dowolnym miejscu na komputerze – nieważne, co masz otwarte. Co więcej, od razu generuje dla Ciebie unikalny link, który możesz skopiować i wkleić dowolnej osobie np. w mailu. Możesz też do swojego zrzutu lub filmu dodać adnotacje dla odbiorcy
Popularne narzędzie do udostępniania swojego ekranu lub do zdalnego dostępu do komputera. Mnie najbardziej przydaje się, kiedy chcę coś uzyskać z drugiego komputera lub coś na nim zrobić. Albo kiedy potrzebuję zrobić coś na czyimś komputerze. Można to robić z dowolnego miejsca na świecie. Co ciekawe, jeśli zmieniasz komputer na nowy, możesz już pracując na nowym sprzęcie, skopiować pliki ze starego komputera i nie potrzebujesz do tego żadnych zewnętrznych dysków. Po prostu wpisujesz login i hasło i kopiujesz sobie, co tylko chcesz.
ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI, ZADANIAMI I KLIENTAMI
Narzędzie do listy zadań na każdy dzień. Pierwsze co robię, kiedy zaczynam pracę to zaglądam tam i patrzę, co mam do zrobienia na dzisiaj i co jest najpilniejsze. Bardzo prosta i wygodna aplikacja.
Jest to odmiana popularnego już narzędzia do zarządzania projektami – Redmine, lecz w wersji jako chmura, z nowoczesną grafiką i wersją responsywną. Niby taki standard, ale kto widział Redmine, ten wie, że grafika w nim jest dość toporna. Plan.io umożliwia ustawianie zadań w projektach, przypisywanie ich do konkretnych osób, dodawanie załączników, ustawianie czasu realizacji i postępu prac. Osoby, do których przypisane są zadania, otrzymują powiadomienia mailowe za każdym razem, gdy ktoś coś nowego dopisze.
Czasem zdarza mi się sytuacja, że klient nie potrafi dokładnie sprecyzować, z jakich elementów ma się składać jego projekt. Wtedy zwykle umawiam się z klientem online na żywo i razem piszemy specyfikację projektu w dokumencie tekstowym w Google Docs. Można na żywo komentować, poprawiać i rozmawiać ze sobą na czacie. Oprócz tego bardzo sobie cenię Google Docs z uwagi na to, że automatycznie co kilka sekund zapisuje to, co piszę. Dlatego też ja w nim piszę wszystkie posty na bloga, żeby nie stracić kilku godzin pracy bo np. braknie prądu albo komputer się wysypie 🙂 I co jest jeszcze wygodne, mogę je też edytować na każdym urządzeniu.
EMAIL MARKETING
Platforma mailingowa, która umożliwia wysyłkę newsletterów do baz adresowych zebranych na stronach. Korzystam nieustannie od wielu lat i mimo, że jest ona w wersji angielskiej, w niczym mi to nie przeszkadza. Całość w przesympatycznej grafice i z charakterystyczną małpką, która towarzyszy mi przy każdym działaniu i podpowiada różne ciekawe rzeczy 🙂
Wtyczka do Gmail, która dodaje elegancki podpis ze zdjęciem i linkami do profili społecznościowych do każdego wychodzącego maila.
Kolejny dodatek do Gmaila – pokazuje, czy osoba, do której wysyłasz maila, otworzyła go 🙂 Wyobraźcie sobie sytuację, kiedy ktoś próbuje mnie ściemniać, że nie czytał lub nie dostał mojego maila 😛 Taaaa…. A tak poważnie, wiedza o tym, czy ktoś otworzył Twojego maila, czasem bardzo się przydaje w wielu sytuacjach
Masz tak, że czasem dopisujesz się do jakichś newsletterów, które teraz wydają się ciekawe, a po pół roku zastanawiasz się, skąd to się wzięło i po co Ci to? 😉 A najczęściej to ktoś inny dodaje Twój adres bez Twojej wiedzy do jakiejś listy lub zgadzasz się na dodanie Twojego adresu dla świętego spokoju bo bez tego nie możesz zarejestrować konta w jakimś serwisie. Z czasem skrzynka zaczyna jednak pękać od ilości śmieci, dobrze jest więc kilka razy w roku odpalić to narzędzie i wypisać się z wielu list jednocześnie.
SOCIAL MEDIA
Aplikacja do dodawania statusów do profili społecznościowych. Ja korzystam z wtyczki do Chrome, która umożliwia mi natychmiastowe udostępnianie ciekawych artykułów na moich profilach. Buffer pozwala też planować statusy na kilka dni naprzód – można np. zakolejkować kilkanaście wpisów, które publikują się samoistnie co kilka godzin. Dobra opcja, jeśli idziesz na urlop albo wiesz, że przez kilka dni w następnym tygodniu będziesz bardzo zajęty, a nie chcesz zaniedbać swojego marketingu..
GRAFIKA
W mojej branży tzn. branży projektowania graficznego, to narzędzie bardzo się przydaje do nanoszenia poprawek na projektach. Czasem ciężko jest wytłumaczyć ustnie czy pisemnie, które miejsce dokładnie chcemy poprawić, więc nanoszenie uwag na projekcie jest świetną metodą, by szybko pchnąć temat do przodu
Chcesz wiedzieć, co to za font został użyty na stronie, którą oglądasz? Ta wtyczka do przeglądarki powie Ci nazwę fonta – wystarczy tylko najechać na wybrany tekst i otwiera się informacja ze szczegółami na temat fonta – nie tylko nazwa, ale również użyty rozmiar.
Narzędzie do rysowania makiet stron internetowych, układania architektury informacji, projektowania UX – bardzo przydatne, gdy chce się pokazać klientowi proponowany układ strony przed przystąpieniem do właściwego projektowania. Myślę, że przyda się to też każdemu, kto chce wprowadzić jakiś nowy produkt lub usługę i potrzebuje pokazać wykonawcy strony www, jak ma ona wyglądać.
KOMUNIKACJA
Niezastąpiony komunikator umożliwiający darmowe rozmowy video i audio z całym światem 🙂 Wszyscy go znają, ale nie każdy wie, że oprócz rozmów ma też jedną fajną opcję, którą ja osobiście często stosuję w swoim biznesie. Otóż można swojemu rozmówcy pokazać ekran komputera, a co za tym idzie, zrobić prezentację lub pokazać, jak coś zrobić w komputerze czy na stronie www.
WIEDZA
Widzisz ciekawy artykuł w sieci, ale nie masz czasu albo ochoty go teraz czytać? Jednym kliknięciem odłożysz go na później dodając go do aplikacji Pocket i możesz do niego w każdej chwili wrócić. To samo możesz zrobić z filmem video.
Niby to zbiór ebooków, ale to też swego rodzaju narzędzie – bo przeszukuje okazje cenowe za mnie i przedstawia mi mailowo gotowe propozycje ebooków, które akurat są w promocyjnej cenie. Dzięki temu nie muszę się zastanawiać co dziś przeczytam i szukać po internetach ciekawych książek – oszczędność czasu i wygoda jak nic 🙂
Niektóre z powyższych linków to tzw. linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się zarejestrować, otrzymam z tego prowizję lub dodatkowe możliwości. Jednakże pamiętaj o tym, że wszystko, co polecam na tej stronie, jest przeze mnie sprawdzone i jest to zawsze coś, z czego jestem zadowolona. Będzie mi miło, jeśli Tobie również się przyda.
Twoja kolej
Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

Dołącz do prawie 1000 osób, które otrzymały bezpłatny ebook "Narzędzia i książki, które pomogą Ci w biznesie", a także newsletter, w którym dzielę się swoją wiedzą o prowadzeniu biznesu!
Zapisując się na listę zainteresowanych wyrażasz zgodę na na otrzymywanie newslettera z www.rozterkistartuperki.pl. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.