Jak szybko i łatwo zrobić kopię dysku?

Od dawna zbierałam się, by zrobić kopię dysku domowego – głównie ze względu na nasze zdjęcia rodzinne i urlopowe, których byłoby mi szalenie żal, gdyby coś złego się z tym stało. Co prawda, nigdy w życiu nie spotkało mnie spalenie się dysku czy kradzież sprzętu, ale mnóstwo takich sytuacji słyszałam od znajomych i jest to trochę przerażające 🙂

 

Jak pisze na stronie BackBlaze – to nie jest kwestia czy, ale kiedy stracisz pliki. Mam znajomych, którzy potracili sprzęt w wyniku kradzieży lub zguby, ale na szczęście mieli kopie swoich plików, więc mogli spokojnie dalej pracować na innym sprzęcie. A wyobraźcie sobie co może się stać, jeśli z dnia na dzień potracicie ważne pliki do pracy lub projekty dla klientów. Jesteście brzydko mówiąc, w głębokiej d… Dlatego kopie zapasowe to konieczność!

 

Nie jest jednak łatwo znaleźć czas na to, by całymi dniami siedzieć i wybierać z dysku to, co się chce faktycznie skopiować. Trzeba na to nie raz do kilku tygodni czasu – to istna mordęga!

 

Na szczęście jest sposób by zrobiono to za nas, praktycznie bez naszej ingerencji, zupełnie bezboleśnie.

 

BackBlaze to narzędzie, które robi backup automatycznie, działając sobie w tle i nie przeciążając pamięci komputera. Praktycznie nie odczuwa się, że aplikacja cały czas działa i kopiuje pliki.

 

Żeby zacząć z tego korzystać, trzeba się zarejestrować na stronie, ściągnąć program na dysk (dostępna wersja na PC i Maca) i za niewielką opłatą 5$ / miesiąc, BackBlaze sam wybiera pliki do kopiowania. 15 zł miesięcznie! Tyle kosztuje spokojny sen 🙂

 

 

BackBlaze kopiuje niemal wszystko poza systemowymi plikami i przenosi sobie to do swojej chmury, z której w każdej chwili można te pliki pobrać np. na inny sprzęt. Możecie też sami zaznaczyć, które foldery dodać lub usunąć z listy przeznaczonej do kopii zapasowej. Jeśli chcecie mieć kopię systemowych plików w razie gdyby się Wam system rozkraczył, to również jest taka możliwość – najlepiej chyba byłoby zrobić kopię systemu i wrzucić na dysk zewnętrzny.

 

Ilość plików jakie się chce skopiować, nie ma znaczenia – nie ma tu żadnych ograniczeń. Dodatkowo, BackBlaze automatycznie wykryje podłączony dysk zewnętrzny i również go zbackupuje.

 

Dostępna jest wersja darmowa na 14 dni, która pozwala zapoznać się z tym narzędziem dogłębnie i zobaczyć, jak to działa.

 

Dodatkowe atuty:

  • możliwość odnalezienia sprzętu w wyniku kradzieży – wystarczy zalogować się i spojrzeć na mapę – jeśli tylko Wasz sprzęt podłączy się do Internetu to go zlokalizujecie
  • bardzo intuicyjna obsługa i minimum ustawień, program praktycznie działa sobie bez naszego udziału
  • istnieje możliwość założenia planu dla firmy, który obejmie kilka komputerów
  • jest aplikacja mobilna na Android i iOS, która umożliwia dostęp do plików i przesłanie ich dalej za pomocą Facebooka, Skype’a, Gmaila, Dropboxa, Google Drive i wielu innych aplikacji
  • BackBlaze co jakiś czas sprawdza, co się zmieniło na dysku – czy doszły jakieś nowe pliki i automatycznie robi aktualizację
  • pliki są zaszyfrowane, więcej na temat bezpieczeństwa: https://www.backblaze.com/backup-encryption.html

 

Jedna ważna rzecz: trzeba mieć do tego naprawdę szybki internet – ja mam szybki, ale i tak pierwsza kopia całego dysku (160 GB) zajęła ponad 2 tygodnie przy prawie cały czas włączonym komputerze. W drugą stronę również będzie trwało długo zanim pobierzecie całą kopię w formacie zip, więc w razie czego możecie pobrać pojedyncze, najbardziej potrzebne pliki lub możecie zamówić wszystkie pliki nagrane na dysk zewnętrzny lub pendrive.

 

Zanim zdecydowałam się na BackBlaze, przejrzałam oferty wielu innych podobnych narzędzi i jak dla mnie, BackBlaze wypada najlepiej zarówno cenowo, jak i pod kątem korzyści. Ale zawsze możecie sobie porównać np. ofertę Crashplan czy Mozy 🙂

 

Powyższy link do rejestracji to tzw. link afiliacyjny. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się założyć tam konto, to otrzymam z tego prowizję. Jednakże pamiętaj o tym, że wszystko, co polecam na tej stronie, jest przeze mnie sprawdzone i jest to zawsze coś, z czego jestem zadowolona. Będzie mi miło, jeśli Tobie również się przyda.

 

Twoja kolej

Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

Opt In Image
Darmowy ebook!

Dołącz do prawie 1000 osób, które otrzymały bezpłatny ebook "Narzędzia i książki, które pomogą Ci w biznesie", a także newsletter, w którym dzielę się swoją wiedzą o prowadzeniu biznesu!

Zapisując się na listę zainteresowanych wyrażasz zgodę na na otrzymywanie newslettera z www.rozterkistartuperki.pl. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Zobacz także