Jak wygląda tworzenie kursu? Wywiad z Agnieszką Skupieńską

Agnieszka Skupieńska jest osobą, którą obserwuję od dłuższego czasu. Jej blog “To się opłaca” (a wcześniej Biznesowe Info) to solidna dawka wiedzy o biznesie i zarabianiu online. Agnieszka publikuje na nim dużo “mięsa” w postaci konkretnych instrukcji co i jak zrobić oraz dzieli się z czytelnikami dokładnymi raportami zarobków ze wszystkich metod zarabiania, jakie sprawdziła. Jest też autorką książki “Zostań freelancerem“. Od pewnego czasu Agnieszka tworzy również kursy online i o tym właśnie dzisiaj postanowiłam z nią porozmawiać. Podpytałam ją o to, jak wyglądało tworzenie jej najnowszego kursu “Zacznij zarabiać na pisaniu” i jakich narzędzi do tego użyła.

 

Agnieszko, może od początku – dla tych, którzy Cię nie znają, powiedz proszę czego dotyczy Twój nowy kurs i do kogo jest on skierowany

Kurs “Zacznij zarabiać na pisaniu” skierowany jest do osób, które chciałyby zacząć dorabiać, pracując w domu, szukają dodatkowego zajęcia, ale nie wiedzą od czego zacząć, jak to ugryźć. Początki nie są łatwe, dlatego w moim kursie przeprowadzam początkującego za rękę – tłumaczę, jakie zlecenia z pisania może znaleźć, jak je wykonywać, jak przygotować portfolio, jak szukać klientów itd. Uważam, że każdy, kto umie napisać komentarz na Facebooku może zarabiać na pisaniu prostych tekstów, więc mój kurs jest właściwie dla każdego ?

Jakie jest Twoje doświadczenie w tym temacie – pracujesz jako freelancer?

Tak, od 7 lat pracuję z domu. Na początku był to sposób na dorabianie, ale od dawna już nie mam etatu, a praca freelancera jest moim źródłem utrzymania. W tym roku mija 5 lat, od kiedy założyliśmy z mężem firmę, by wystawiać klientom faktury za zlecenia.

Jak będzie przebiegał kurs, jak często uczestnicy będą otrzymywać od Ciebie materiały ? I jakiego rodzaju będą to materiały – czy tylko PDFy do pobrania, a może filmy instruktażowe?

Kurs jest umieszczony na specjalnej platformie, uczestnik dostaje dane do logowania i loguje się wtedy, gdy ma czas, by się uczyć. Lekcje wszystkich 4 modułów (łącznie 33 lekcje) dostępne są od razu – są one w formie tekstowej oraz audio, więc można słuchać lub czytać. Dodatkowo są też filmy podsumowujące każdy moduł, żeby utrwalić sobie to, czego nauczyliśmy się w poszczególnych lekcjach. Oczywiście są również materiały do pobrania, które można sobie wydrukować i potraktować jako ściągę.

Tutaj można zobaczyć, jak to wygląda w środku:

Czy uważasz, że po zakończeniu Twojego kursu uczestnicy mogą od razu zacząć zarabiać pieniądze, czy potrzebne jest jeszcze jakieś dodatkowe przeszkolenie ?

To już trzecia edycja tego kursu, a z opinii uczestników poprzednich dwóch wiem, że od razu po skończeniu kursu znajdywali zlecenia. Niektórzy jeszcze w trakcie kursu łapali pierwszych klientów! Żadne dodatkowe przeszkolenie nie jest potrzebne, bo wszystko, co ważne, przekazuję w kursie.

A ja zapytam jeszcze od strony technicznej – długo zajęło Ci przygotowanie tego kursu? Czy musiałaś dużo zainwestować w sprzęt? Jakiego sprzętu i jakich narzędzi użyłaś do stworzenia tego kursu?

O ile dobrze pamiętam, przygotowanie lekcji zajęło mi trzy tygodnie. Ponieważ początkowo były to lekcje tylko tekstowe, nie inwestowałam w żaden sprzęt. Dopiero w tej edycji dołączam materiały dźwiękowe, nagrane na mikrofonie, który kosztował mnie ok. 400 zł.

Z jakich platform/wtyczek korzystałaś przy tworzeniu kursu?

Cały kurs jest umieszczony na WordPressie, wyposażonym w darmowy szablon i wtyczkę WP Membership, która pozwala mi na dodawanie do kursu uczestników i zablokowanie zawartości strony dla niezalogowanych. Filmiki umieszczone są na platformie Wistia, chociaż gdybym miała robić to drugi raz, wrzuciłabym je po prostu na Youtube.
Do samej sprzedaży wykorzystuję Shoplo i właściwie nic więcej nie jest potrzebne.

Czy wszystko tworzyłaś sama, czy też część zadań musiałaś zlecić ?

WordPressa postawił mi mąż, bo on u nas zajmuje się takimi technicznymi sprawami. Cała reszta to już moja robota – przygotowanie lekcji tekstowych nie jest specjalnie skomplikowane, a i podstawowa obróbka wideo, potrzebna do tych kilku materiałów, które umieściłam w kursie, to także dla mnie nic trudnego.

Rozumiem, że teksty promocyjne do kursu tworzyłaś sama ? 🙂

Jasne, pisania tekstów nigdy nie zlecam ?

Jak wygląda dotychczasowa sprzedaż, jeśli mogę spytać – odnotowujesz duże zainteresowanie kursem?

W poprzednich dwóch edycjach w kursie wzięło udział łącznie ponad 200 osób. W tej edycji zainteresowanie jest mniejsze niż w poprzednich, ale i cena jest wyższa, więc to także może mieć wpływ na sprzedaż.

Skąd wiedziałaś, że to się sprzeda – robiłaś wcześniej jakieś badanie rynku ?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy jest zainteresowanie takim produktem jest przygotowanie wcześniej strony lądowania i zbieranie maili od osób zainteresowanych. Jeśli maili jest dużo, wiadomo, że produkt ma sens. Poza tym w kursie uczę tego, o co wielokrotnie pytali mnie czytelnicy, więc wiedziałam, że jest zapotrzebowanie na taką tematykę.

W jaki sposób promujesz ten kurs? Czy wykupiłaś płatną reklamę na Facebooku ?

Wykupiłam, chociaż nie jestem mistrzem reklamy na Facebooku i nie sprawdza się ona u mnie jakoś rewelacyjnie. Promuję go głównie na blogu i wśród osób, które zapisały się wcześniej na listę zainteresowanych tym kursem.

Czy uważasz, że do sprzedaży takiego kursu potrzebna jest solidna marka osobista i bycie autorem książki, tak jak Ty? Czy też Twoim zdaniem taki kurs może zrobić każdy ?

Wydaje mi się, że sporo zależy od ceny kursu. Jeśli zrobisz kurs za kilkadziesiąt złotych na interesujący i potrzebny temat, to możesz znaleźć nabywców wśród osób, które nigdy wcześniej o Tobie nie słyszały, ale są gotowe zaryzykować niewielką sumę. Jeśli kurs będzie kosztował powyżej 100 zł, to już bycie ekspertem z jakiegoś tematu i posiadanie wcześniej swojej publiczności może mieć kluczowe znaczenie.

 

Kurs “Zacznij zarabiać na pisaniu” możesz kupić TUTAJ.

 

Powyższe linki do produktów to tzw. linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się je kupić, to otrzymam z tego prowizję lub zniżkę. Jednakże pamiętaj o tym, że wszystko, co polecam na tej stronie, jest przeze mnie starannie wybrane. Będzie mi miło, jeśli Tobie również się przyda.

 

Twoja kolej

Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

Opt In Image
Darmowy ebook!

Dołącz do prawie 1000 osób, które otrzymały bezpłatny ebook "Narzędzia i książki, które pomogą Ci w biznesie", a także newsletter, w którym dzielę się swoją wiedzą o prowadzeniu biznesu!

Zapisując się na listę zainteresowanych wyrażasz zgodę na na otrzymywanie newslettera z www.rozterkistartuperki.pl. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Zobacz także