Własna firma – o czym pamiętać na początku ?

Artykuł sponsorowany

 

Chyba każdy choć raz w życiu myślał o założeniu firmy. Powodów może być wiele, na przykład: większe pieniądze niż na etacie, chęć realizacji własnych pomysłów i robienia tego, co się lubi czy sposób na wyjście z bezrobocia. Zanim zdecydujesz się jednak na swoją firmę, warto się do tego przygotować. Oto kilka przydatnych rad, które pomogą Ci uniknąć błędów:

 

Własna firma to ciężka praca

 

To nie jest tak, jak na etacie, że wychodzisz z pracy o godzinie 16 czy 17 i zapominasz o niej. Nie, Twoja firma jest z Tobą 24/7. Myślisz o niej, kiedy skończysz najważniejsze zadania, myślisz o niej przed snem i w weekendy. Nierzadko jest to też rzeczywiście ciężka harówa od rana do nocy. A ponadto jest to ogromne ryzyko, które może spowodować, że zostaniesz z długami albo zawalisz sobie historię kredytową. Jednak jeśli będziesz pracowity, wytrwały i przede wszystkim, będziesz pracować mądrze, może Ci się udać.

 

Dobry pomysł na biznes to połowa sukcesu

 

Wcale nie musisz wymyślać niczego innowacyjnego. Weźmy na przykład taką piekarnię – jest ich mnóstwo, prawda? Ale rzadko kiedy można spotkać naprawdę dobry chleb i do tego jeszcze bez tej paskudnej, wszędobylskiej chemii. Jeśli wymyślisz chleb oparty o naturalne składniki, a który do tego jest jeszcze niedrogi i przepyszny, to masz szansę się wyróżnić na tle konkurencji.

 

Naucz się planować finanse

 

Nie zawsze do otwarcia firmy wymagany jest duży kapitał – czasem wystarczy trochę sprytu, czasu i konsekwencji. Ważne jest też, aby pilnować swoich finansów i starannie planować każdy wydatek. Dopóki nie dorobisz się sporej rezerwy na koncie, kupuj tylko rzeczy naprawdę niezbędne. Niestety we własnej firmie czasem ciężko przewidzieć, ile dokładnie zarobisz w tym czy następnym miesiącu. Można owszem, robić prognozy, ale to zawsze są tylko prognozy i wszystko się może diametralnie zmienić z dnia na dzień.

 

Daj się znaleźć klientom

 

Nie będę mówić banałów typu, że dzisiaj strona www to konieczność. No chyba, że Twoi klienci nie szukają Cię w internecie, bo może Twoimi klientami są osoby nie korzystające z komputerów. Ale to raczej rzadkie przypadki i specyficzne branże. W większości przypadków jednak trzeba być widocznym w sieci – dzisiaj to nawet już sama strona nie wystarcza, trzeba też inwestować w reklamę i budować społeczność wokół Twojej firmy. To sporo nieustannej pracy i trzeba się wiele nauczyć, ale na szczęście dzisiaj jest bardzo wiele możliwości dotarcia do klientów,  znacznie więcej niż kiedyś.

 

Pokaż swój produkt w ciekawy sposób

 

Ludzie są wzrokowcami, nie oszukujmy się. Większość ludzi kupuje produkty nie ze względu na niską cenę, ale dlatego, że są ładne… albo są ładnie pokazane na zdjęciach. Czasem jednak zrobienie sesji fotograficznej produktów potrafi być bardzo kosztowne. Na szczęście są inne alternatywy, jak np. wizualizacje produktu – wyglądają zupełnie jak zdjęcie, a są dziełem grafików. Korzystają z nich zarówno małe firmy produkujące na przykład guziki, panele dekoracyjne czy lampy podłogowe, jak również duże koncerny z praktycznie każdej branży: elektronicznej czy motoryzacyjnej. Czy wiesz, że katalog IKEA składa się w 75% z wizualizacji 3D?

 

Inwestuj w siebie

 

Nie oszczędzaj na książkach branżowych, szkoleniach i konferencjach. Każde takie spotkanie to nie tylko ciekawe prezentacje, z których możesz się wiele nauczyć, ale także nawiązywanie nowych, czasem bardzo istotnych kontaktów. Kiedyś miałam spore problemy finansowe i firma była blisko upadku. Znajomy zaprosił mnie na konferencję, gdzie przedstawił mnie kilku ważnym osobom. W niedługim czasie otrzymałam kilka kontraktów na dość spore sumy, co w tamtym okresie mocno uratowało mi tyłek. Później zaczęłam często uczestniczyć w podobnych wydarzeniach i nawiązałam mnóstwo kontaktów, które mam do dzisiaj i które cały czas procentują. Jeśli nie masz pieniędzy, rozglądnij się za darmowymi wydarzeniami, jest ich mnóstwo – pamiętaj, że najbardziej wartościowe są zawsze kontakty.

 

Podsumowanie

 

Prowadzenie biznesu nie jest łatwe, ale dla chcącego nic trudnego 🙂 A jeśli nawet pierwszy biznes Ci nie wypali, nie zrażaj się i próbuj dalej. Niektórzy osiągają znaczący sukces dopiero przy piątek czy siódmej firmie 🙂 Oczywiście nie musi tak być u Ciebie – może już Twoja pierwsza firma da Ci stabilny dochód na całe życie? Jeśli nie spróbujesz, nie będziesz tego wiedzieć.

 

Twoja kolej

Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

 

 

Opt In Image
Darmowy ebook!

Dołącz do prawie 1000 osób, które otrzymały bezpłatny ebook "Narzędzia i książki, które pomogą Ci w biznesie", a także newsletter, w którym dzielę się swoją wiedzą o prowadzeniu biznesu!

Zapisując się na listę zainteresowanych wyrażasz zgodę na na otrzymywanie newslettera z www.rozterkistartuperki.pl. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Zobacz także