Jak przytulić trochę gotówki, mając tylko grupę na FB?

Czy da się sprzedać produkty online bez sklepu internetowego i Landing Page’a? Oczywiście, że tak! Jest na to wiele sposobów, jeden z nich omawiałam kiedyś już na blogu, a dziś omówię kolejny. Wystarczy, że masz wokół siebie lub swojej tematyki dość sporą społeczność. 

 

Jeśli czytasz mojego bloga regularnie to wiesz, że prowadzę grupę na FB dotyczącą Podnajmu.

 

Grupa została założona jakieś 2-3 lata temu, wtedy nie było jeszcze takiego zainteresowania podnajmem, jak teraz. Aktualnie na grupie jest prawie 4000 osób, a na początku było ich tylko kilka. Musiałam cały czas wymyślać tematy rozmów, żeby coś się na grupie działo. Dziś nie ma takiej potrzeby – grupa działa sobie samodzielnie, ja jedynie moderuję spam.

 

Założyłam tą grupę, bo sama chciałam się dowiedzieć czegoś o podnajmie – wtedy jeszcze były to początki fascynacji tym tematem. Miałam w planach to robić, ale niewiele o tym wiedziałam, więc pomyślałam sobie, że jeśli zgromadzę w jednym miejscu osoby zainteresowane tą tematyką, to może sama też się dużo nauczę.

 

Minęło kilka lat i jak wiesz, w ubiegłym roku otworzyłam spółkę zajmującą się podnajmem. Ma ona na chwilę obecną dochód pasywny z 2 mieszkań, ale również końcem ubiegłego roku wprowadziłam kilka własnych produktów na grupę, z czego posiadamy dodatkowy dochód.

 

Jak do tego doszło?

Zwyczajnie poprzez obserwację dyskusji na grupie. Jak to mówią.. “trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte” 😉

Otóż osoby zaczynające przygodę z podnajmem, potrzebują na start dobrych wzorów umów – z właścicielem mieszkania i z lokatorami. Można je oczywiście zlecić prawnikowi (co ja ze wspólniczką zrobiłam), a można je też otrzymać na wielu szkoleniach. Jednak zauważyłam, że wiele osób narzeka, że jest to dla nich zbyt drogie (czasami ceny dochodziły do okolic 2-3 tys. zł za komplet umów). Tego rodzaju kwoty mają ogromne znaczenie, szczególnie kiedy jest się na starcie biznesu i każda suma się liczy. Zwłaszcza w tym biznesie bo jeśli trzeba zrobić remont w mieszkaniu to czasem wychodzą przy okazji różne rzeczy, o których się nie wiedziało/nie pomyślało i wtedy każde 100 zł na koncie ma ogromne znaczenie.

 

Jako, że nasz prawnik jest dość otwarty na różnego rodzaju pomysły, zaproponowałam mu, żeby stworzyć pakiet umów, który moglibyśmy sprzedawać w przystępnej cenie. Dla prawnika nie ma tu dużo pracy bo tworzy te umowy tylko raz, a potem wielokrotnie na nich zarabia. Umówiłam się z nim, że podzielimy się zyskiem i tak oto powstała sytuacja win-win – kupujący dostaje umowy w dobrej cenie, a prawnik i my mamy dochód pasywny.

 

Nie mieliśmy żadnej strony firmowej jako spółka, ani nie chcieliśmy inwestować czasu i pieniędzy w jakąś nawet bardzo prostą stronę www. Chcieliśmy najpierw sprawdzić, jak to się będzie sprzedawać. Jako, że grupa jest już całkiem liczna, po prostu wrzuciłam ogłoszenie, że można u nas kupić takie umowy. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę. Sprzedajemy ich teraz kilka w miesiącu. Nie są to może jakieś szalone pieniądze, ale zawsze to parę groszy do przodu, zwłaszcza, że nasz biznes też dopiero się rozwija. Do tej pory udało nam się dzięki temu zgromadzić kilka tysięcy złotych kapitału. 

 

Ostatnio wpadłam na pomysł kolejnego produktu – kalkulatora podnajmu. Jest to zwykły arkusz Excela z ładną, czytelną tabelką, umożliwiającą przeliczanie kosztu inwestycji w podnajem.

 

Jako, że już się zajmuję podnajmem, było mi łatwo przewidzieć, co może być ludziom potrzebne bo sama robię często takie kalkulacje. Przy okazji tworzenia tego kalkulatora (który zleciłam osobie, która jest biegła w Excelu), myślałam też o tym, co mnie by się przydało. Bo na początku w sumie chciałam, żeby ktoś mi taki Excel zrobił dla nas, do celów wewnętrznych, żeby było nam łatwiej w pracy. Ale potem pomyślałam – a czemu nie udostępnić go dalej?

 

I tak w kalkulatorze można sobie wbić wszystkie koszty, jakie trzeba ponieść na początku (remont, kaucja, czynsz, dodatki do pokoi, meble itp.) oraz zobaczyć, w jakim czasie inwestycja się zwróci zakładając, że np. cena za pokój będzie taka czy inna lub umowa będzie podpisana na 3 lata lub 5.

 

W tej branży przyjęło się, że inwestycja w remont i przygotowanie mieszkania pod wynajem, powinna się zwrócić w rok czasu. Zatem cena za czynsz u właściciela oraz ceny za wynajem pokoi powinny być takie, żeby rzeczywiście wszystko się ładnie spinało. I to widać w kalkulatorze – jeśli np. inwestycja zwróci się powyżej 12 miesięcy, to tabelka zaświeci się na kolor czerwony, ostrzegając, że może to nie być najlepsza decyzja. Można też sobie manipulować kwotami za pokoje i zobaczyć, która cena przyniesie nam najlepszy zwrot. To jest też przydatne, żeby sprawdzić, czy – jeśli nie uda nam się wynająć pokoje za tą kwotę (bo różnie może być) – obniżka ceny spowoduje, czy nadal będziemy mieć ciekawy zysk czy niekoniecznie.

 

Dodatkowo kalkulator ma jeszcze kilka innych fajnych bajerów, które mogą być bardzo przydatne.

 

Na chwilę obecną zainwestowana kwota w przygotowanie kalkulatora, już się zwróciła – kalkulator wystawiłam na sprzedać dosłownie kilka dni temu, ale już jest dość spore zainteresowanie. I rozpoczynam pracę nad kolejnymi produktami.

 

A jak odbywa się sprzedaż? No cóż, nie będę ukrywać, bez sklepu internetowego jest to nieco upierdliwe, ale da się ogarnąć 🙂 Po prostu ktoś pisze do mnie maila lub wiadomość na Messengerze, podaje dane do faktury, ja tą fakturę wystawiam i po jej opłaceniu, wysyłam pliki mailem.

 

Chociażby z tego powodu będę chciała jednak ten sklep zrobić, po prostu chciałabym jak najbardziej zautomatyzować moją pracę. Ale na chwilę obecną takie rozwiązanie jest całkiem ok.

 

Tak więc, w myśl zasady, którą propaguje Ola Budzyńska tj. “Zrobione jest lepsze od doskonałego”, jeśli tylko masz liczną społeczność i pomysły na produkty, które możesz sprzedawać, nie czekaj, aż będziesz mieć super stronę internetową czy sklep. Możesz to robić już teraz. A zgromadzony kapitał wykorzystać na szybszy rozwój.

 

Twoja kolej

Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

Opt In Image
Darmowy ebook!

Dołącz do prawie 1000 osób, które otrzymały bezpłatny ebook "Narzędzia i książki, które pomogą Ci w biznesie", a także newsletter, w którym dzielę się swoją wiedzą o prowadzeniu biznesu!

Zapisując się na listę zainteresowanych wyrażasz zgodę na na otrzymywanie newslettera z www.rozterkistartuperki.pl. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Zobacz także