Czy praca freelancera jest opłacalna?

Czy praca freelancera się opłaca?

Artykuł sponsorowany

Postanowiłam dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie – Czy praca freelancera może być opłacalna?

Otóż to zależy w zasadzie tylko od Ciebie. Czy da się zarobić więcej jako freelancer niż pracując na etacie? Oczywiście. Czy łatwo jest zarobić więcej niż np. średnia krajowa? Uważam, że jest to do zrobienia.

Praca jako freelancer to po prostu praca na własny rachunek, jako wolny ptak. Dlatego to od Ciebie zależy, ile zarobisz. Od Ciebie zależy, ile włożysz czasu i wysiłku w pracę oraz jak konsekwentny będziesz.

Bycie freelancerem może być trudniejsze niż praca na etacie, ponieważ na etacie masz gwarantowane wynagrodzenie co miesiąc i nie musisz się martwić o płynność finansową. Z kolei w przypadku freelancerki, musisz sam postarać się o zlecenia i o to, by mieć co robić, a także o to, by te zlecenia były zrobione na czas. Musisz być bardzo zdyscyplinowany, aby zarobić założoną przez siebie stawkę za miesiąc.

Wady i zalety pracy jako freelancer

I tutaj może pojawić się wiele problemów niezależnych od Ciebie – np. zlecenie się przeciągnie z winy klienta albo klient nie zapłaci na czas. Jest to minus tej pracy. Ale z kolei praca na własny rachunek daje dużo satysfakcji – możesz wybrać sobie dowolne zlecenia, które zrealizujesz i klientów, z którymi chcesz pracować. Możesz wybrać sobie miejsce, z którego pracujesz – z domu, z parku, z kawiarni. Możesz usiąść do zlecenia o dowolnej porze dnia, np. jeśli jesteś rannym ptaszkiem, to możesz to zrobić z rana, a całe popołudnie mieć wolne. Albo na odwrót – możesz rano pospać, a zlecenie wykonać pod wieczór. Może akurat lepiej Ci się myśli wieczorem? Do tego wszystkiego freelancer ma nieograniczoną możliwość zarabiania – jeśli masz dużo wolnego czasu, możesz zrobić bardzo wiele zleceń w miesiącu. Możesz też zawyżyć sobie stawkę i jeśli znajdziesz na to klientów i wyrobisz sobie markę, to możesz robić mniej zleceń, ale zarabiać bardzo dużo.

Kto korzysta z usług freelancerów?

Zalety pracy z freelancerem dostrzegło wielu przedsiębiorców i chętnie szukają takich usług. Jest to wygodniejsze niż zatrudnienie kogoś na etat, ponieważ:

  • freelancerowi wystarczy zapłacić za zlecenie na podstawie wystawionej faktury, nie trzeba nawiązywać umowy o pracę, opłacać składek itp.
  • koszty takiej współpracy są mniejsze i znacznie mniej jest papierologii
  • coraz łatwiej znaleźć w zasadzie osobę wszechstronnie uzdolnioną, więc cokolwiek przedsiębiorca musi zlecić, na pewno łatwo znajdzie kogoś, kto potrafi to wykonać i zrobi to za odpowiednią stawkę
  • zwiększa się jakość usług freelancerów – coraz bardziej dba się o odpowiednie portfolio, terminy i o reputację, ponieważ na rynku jest bardzo duża konkurencja
  • przedsiębiorcy bardzo często cenią sobie też bezpośrednią pracę z osobą wykonującą usługę, ponieważ w ten sposób wszystko idzie dużo sprawniej

Gdzie można ogłosić się jako freelancer?

Jak widzisz, bycie freelancerem ma wiele zalet. Ale pod warunkiem samodyscypliny. Bo jednak trzeba samemu zadbać o wiele rzeczy – o miejsce pracy, o odpowiednią dokumentację, o nabycie wiedzy w danej dziedzinie, ale przede wszystkim o znalezienie klientów. Na szczęście dzisiaj można to zrobić na wiele sposobów. Można prowadzić bloga, kampanię na Facebooku, a można też skorzystać z gotowych portali internetowych z ogłoszeniami od freelancerów, takich jak np. odfreelancera.pl

Na portalu można umieścić ogłoszenie ze swoimi usługami i podać szczegółowe informacje, takie jak cena czy czas realizacji. Ktoś, kto takich usług potrzebuje, może je w bardzo prosty sposób kupić. Przy wykonawcach umieszczone są opinie poprzednich zleceniodawców, więc można w prosty sposób sprawdzić czy osoba jest rzetelna. Jest to bardzo wygodna forma poszukiwania zleceń. Na stronie znajdziesz ogłoszenia z dziedzin: grafiki komputerowej, copywritingu, video, programowania, animacji czy tłumaczeń językowych.

Portal dba o jakość ogłoszeń i o to, by profile freelancerów były dobrze zweryfikowane. To daje potencjał do tego, by stało się to w przyszłości popularnym miejscem szukania klientów i zleceń.

Poza pracą w całości na własny rachunek, można też dorabiać sobie do swojej pensji na etacie, robiąc dodatkowe zlecenia w wolnym czasie. Może się okazać, że stanie się to całkiem sensownym, dodatkowym źródłem dochodu. Można też budować swoją markę po to, by zebrać swoją własną bazę klientów i móc porzucić kiedyś pracę na etacie.

Aby zostać freelancerem, nie trzeba mieć wykształcenia. Wiele umiejętności można nabyć samodzielnie i to jest chyba najważniejszy atut. W zaciszu domowym można przejść kilka kursów online w interesujących nas dziedzinach jak np. montaż video, a następnie oferować takie usługi. To jest fantastyczne bo dawniej nie było takich możliwości, a teraz zarabiać można na wiele różnych sposobów. Nic, tylko działać 🙂

 

 

Pracujesz w branży kreatywnej i potrzebujesz pomocy? Dołącz do grupy “Jak pozyskać klienta – sprzedaż w branży kreatywnej” na Facebooku!

 

Twoja kolej

Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

 

 

Opt In Image
Darmowy ebook!

Dołącz do prawie 1000 osób, które otrzymały bezpłatny ebook "Narzędzia i książki, które pomogą Ci w biznesie", a także newsletter, w którym dzielę się swoją wiedzą o prowadzeniu biznesu!

Zapisując się na listę zainteresowanych wyrażasz zgodę na na otrzymywanie newslettera z www.rozterkistartuperki.pl. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Zobacz także