Darmowe wtyczki do przeglądarki przydatne w pracy kreatywnej

Dziś postanowiłam się podzielić z Tobą listą wtyczek, których używam w mojej pracy – być może będą również Tobie przydatne. Są to wtyczki darmowe i używam ich w swojej firmie Pixel PR, która projektuje strony www i identyfikacje wizualne. 

Bardzo ułatwiają moją pracę – przyśpieszają wiele zadań i pomagają w komunikacji z klientami. 

Używam przeglądarki Chrome, toteż linki będą odsyłać do wtyczek pod Chrome’a, ale możliwe, że większość z nich dostępna jest również na inne przeglądarki. 

 

Nimbus Screenshot & Video Recorder

Niezawodne narzędzie do zrzutów ekranowych, przydaje się niemal codziennie. Używam, kiedy chcę klientowi coś wysłać albo pokazać programiście fragment strony, gdzie znalazłam jakiś błąd do poprawy. 

Można tutaj zrobić zrzut ekranowy wybranego przez siebie fragmentu strony, fragment aktualnie widoczny w ekranie monitora lub zrzut całej strony, a także nagrać filmik pokazujący jakąś czynność na ekranie. 

Screeny można edytować, przycinając je lub nakładając na nie jakąś strzałkę, napis czy kształt (jeśli chcemy coś konkretnego zaznaczyć), a następnie zapisać na dysku lub wygenerować link do wklejenia tego komuś. 

Wtyczka oczywiście ma jeszcze kilka innych, ciekawych opcji, ale te są najważniejsze według mnie – przynajmniej ja z tych korzystam najczęściej.

 

WhatFont

Wtyczka umożliwiająca uzyskanie informacji o foncie (kroju pisma) użytym w danym miejscu na wybranej stronie. Jeśli chcę wiedzieć, jaki font użyła dana strona, to wystarczy, że wskażę w którym miejscu jest ten krój pisma i wyskoczy mi nowe okienko z pełną gamą informacji – nazwa użytego fonta, wielkość, grubość, kolor, a także link, gdzie można taki font pobrać/kupić. 

Bardzo wygodne i przydaje się w szczególności, kiedy spodoba mi się jakiś font i chcę go użyć albo potrzebuję informacji o tym, jakiego fonta użył np. poprzedni wykonawca strony www mojego klienta

 

Hunter

Wtyczka sprzedażowa, można tak powiedzieć 🙂 Wyszukuje ona wszystkie adresy e-mail, jakie znajdują się na danej stronie. Okazuje się, że często na stronach www znajdują się poukrywane adresy e-mail bezpośrednio do różnych pracowników/właścicieli firm. Wtyczka jest w stanie znaleźć nie tylko to, co jest widoczne w zakładce Kontakt. 

A czasem – możesz się śmiać, ale wiele razy mi się to zdarzyło – na niektórych stronach w ogóle nie ma widocznego Kontaktu. 

Wtyczka Hunter wyszukuje adresy e-mailowe również w kodzie i w plikach strony. 

Czasami udało mi się w ten sposób znaleźć ważne kontakty 🙂

 

Wappalyzer

Narzędzie umożliwiające podgląd, na jakim systemie edycji treści stoi dana strona (czyli czy jest to WordPress lub inny silnik). Przydaje się, kiedy zgłasza się do nas klient, który chce nową stronę i prosi o przeniesienie treści ze starej, ale nie wie, na jakim systemie ona stoi. W sekundzie jestem w stanie się tego dowiedzieć i uzgodnić z programistą, czy możemy bez problemu przenieść treści.

Wappalyzer informuje również o użytych wtyczkach i skryptach.

Alternatywa: Builtwith Technology Profiler

 

ColorPick EyeDropper

Narzędzie umożliwiające pobranie informacji o kolorach z dowolnego miejsca na wybranej stronie. Przydaje się w projektowaniu stron – jeśli chcemy np.zachować dotychczasową kolorystykę albo użyć jakiegoś konkretnego koloru. W nowym okienku, które wyświetla się po wybraniu koloru wskazówką, dostajemy informację o numerze HEX, który możemy użyć w kodzie CSS

Alternatywa: ColorZiIla

 

Google Font Previewer 

Wtyczka umożliwiająca zamianę kroju pisma na żywo na istniejącej, dowolnej stronie www, na wybrany font z bazy Google Fonts. Dzięki czemu można zobaczyć, jak wyglądałaby strona z użyciem tego czy innego fonta. Bardzo przydatne, kiedy projektujemy stronę www!

 

OneTab

Znasz to uczucie, kiedy otwierasz nowe okno przeglądarki bo zobaczyłeś coś ciekawego, ale nie masz czasu teraz tego przeczytać i zostawiasz okno otwarte na później? A potem kolejne, kolejne i kolejne.. ż uzbiera się np. 30-50 okien przeglądarki? 🙂 Chyba dużo osób tak ma 🙂 

Narzędzie OneTab umożliwia zebranie wszystkiego do jednego okna i wyświetlenie w formie listy linków. Dzięki temu nie obciąża to tak bardzo pamięci komputera i nie wprowadza poczucia chaosu i przytłoczenia ilością informacji czy rzeczy do zrobienia. 

 

PageRuler Redux

Narzędzie do mierzenia szerokości i wysokości dowolnych elementów na stronach www. 

Jeśli chcesz np. wiedzieć, jak duży jest obrazek na stronie albo jaki jest odstęp pomiędzy wybranym elementami/sekcjami strony to to jest idealna wtyczka do tego. Wystarczy przeciągnąć specjalne linijki na wybranym elemencie i w pasku u góry pokaże się dokładna informacja

 

Windows Resizer

Wtyczka umożliwiająca wyświetlenie dowolnej strony w innym rozmiarze. Pozwala to sprawdzić, jak wygląda dana strona np. na tablecie lub smartfonie – do wyboru kilka różnych rozmiarów. 

Przydaje nam się np. do wyłapania błędów związanych z projektowaniem wersji mobilnych stron.

 

SEO Meta in 1 Click

Szybki podgląd wszystkich meta tagów użytych na wybranej stronie, parametru Title, nagłówków, opisów zdjęć itp. Przydaje się, kiedy chcemy sprawdzić, co klient ma wpisane na swojej stronie – jeśli tworzymy dla niego nową stronę albo chcemy mu coś doradzić. Albo zwyczajnie chcemy podglądnąć konkurencję i dowiedzieć się, jakie oni zastosowali meta tagi.

 

Tag Assistant

Narzędzie pokazujące, jakie narzędzia śledzące ruch z Google zostały zainstalowane na wybranej stronie tj. czy aktywne są statystyki Google Analytics, czy prawidłowo zainstalowany jest Google Tag Manager lub kod z kampanii Adwords

Dzięki temu możesz też sprawdzić, czy na Twojej stronie wszystkie kody tych narzędzi działają prawidłowo.

 

A Ty masz jakieś swoje ulubione wtyczki? Powiedz o tym w komentarzu!

 

 

Twoja kolej

Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

Opt In Image
Darmowy ebook!

Dołącz do prawie 1000 osób, które otrzymały bezpłatny ebook "Narzędzia i książki, które pomogą Ci w biznesie", a także newsletter, w którym dzielę się swoją wiedzą o prowadzeniu biznesu!

Zapisując się na listę zainteresowanych wyrażasz zgodę na na otrzymywanie newslettera z www.rozterkistartuperki.pl. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Zobacz także