Podcasty, które słucham i polecam

Z podcastami zaczęłam mieć do czynienia, kiedy Ariadna uruchomiła grupę Facebookową “W ruchu słucham podcastów”, gdzie oczka mi się zaświeciły na widok takiej ogromnej ilości wiedzy. Pomyślałam: jaka ja będę inteligentna jak ja to wszystko przesłucham!

 

Zaczęłam od zakupu słuchawek.. Niestety na zakupy zabrałam mojego małża i przez to nie miałam nic do powiedzenia na temat koloru słuchawek.. Bo jemu wszystko musi pasować do koloru roweru i auta. I teraz mam takie duże i czerwone.. wstyd na wsi. Ale przynajmniej mają blutuf i nie muszę się pół godziny zastanawiać, jak się wyplątać z kabla.

 

Ok, skoro już mamy kwestię sprzętu załatwioną to jeszcze opowiem, co to w ogóle są podcasty i jak można ich słuchać.

 

Podcast to taka internetowa publikacja audio podzielona na odcinki, gdzie każdy porusza inne zagadnienie. Pliki są najczęściej dostępne w formacie mp3, można je sobie pobrać na dysk komputera/kartę pamięci telefonu lub wysłuchać bezpośrednio ze strony czy aplikacji do tego przeznaczonej. Takie nagranie przeważnie ma od 30 do nawet 60-90 minut i ma formę podobną do audycji radiowej. Z tym, że tutaj nie ma to takiej typowo komercyjnej formy – zwykle podcasty są bez reklam. Dodatkowo do takiego nagrania nie trzeba drogiego sprzętu, dzięki czemu zrobić go może każdy bloger, a my, słuchacze, mamy w ten sposób dostęp do naprawdę fajnej, merytorycznej wiedzy w ogromnej ilości.

.

Dodam, że podcasty są dostępne teraz już praktycznie na każdy temat, ale ja skupię się na tych, które dotyczą biznesu, marketingu, blogowania i zdrowia – czyli tematyki zgodnej z moim blogiem.

 

Można powiedzieć, że podcasty są bardzo podobne do audiobooków, z tym, że audiobook to jedna książka i bardzo długi plik audio, a podcasty to krótkie odcinki i każdy porusza inny temat.

 

Dla mnie osobiście podcasty stały się nową formą zdobywania wiedzy bez potrzeby specjalnego poświęcania dodatkowego czasu – po prostu słucham robiąc w tym czasie coś innego. Jeśli chcesz przeczytać książkę, musisz specjalnie znaleźć dla niej czas i usiąść w miejscu, gdzie nic nie rozprasza Twojej uwagi. Tutaj jest inaczej – możesz słuchać w samochodzie, w pociągu, w czasie sprzątania, spaceru, biegania i kiedy tylko Ci się podoba.

 

A tu na dowód moje zdjęcie w czerwonych słuchawkach w czasie sprzątania (zdjęcie robione pralką)

 

podcasty-jakich-warto-sluchac

 

Gdzie możesz słuchać podcastów?

 

  • w czasie porannych spacerów z psem – ja mam fretki i umówmy się, te zwierzęta mają swój własny świat, więc spacery z nimi są … nudne 🙂 Polegają na tym, że fretka przez pół godziny z niewiadomych przyczyn tarza się w trawie albo próbuje zwiać przez siatkę do sąsiada. I generalnie spacer polega na pilnowaniu, żeby nie zwiała 🙂 Jedyna dynamika jest wtedy, kiedy idę z dwoma naraz i każda biegnie w przeciwnym kierunku.. Przeważnie spacery zaczynam o 6-tej rano, więc słuchanie podcastów jest bardzo fajnym sposobem na obudzenie się i wsysanie wiedzy, kiedy umysł jest jeszcze bardzo świeży i jeszcze nie doszło do niego, jaki to ogrom dzisiaj rzeczy do zrobienia.
  • w czasie sprzątania i gotowania – odkąd słucham podcastów, polubiłam sprzątać. Przynajmniej nie myślę o tym, ile to jeszcze garów mam przed sobą, tylko jak dużo zdążę jeszcze się fajnych rzeczy dowiedzieć. Czasem nawet specjalnie przedłużam pobyt w kuchni i umyję dodatkową szafę, żeby dosłuchać odcinka do końca.
  • w czasie jazdy samochodem/pociągiem/busem – to jest rewelacja, zwłaszcza gdy jedzie się gdzieś daleko w trasę na spotkanie z klientem, wtedy na słuchanie jest wiele godzin i można sobie pewne rzeczy utrwalić albo przyjechać do klienta z głową pełną nowych pomysłów.
  • na rowerze – zwykle kiedy mam coś do załatwienia w centrum miasta, wybieram rower zamiast samochodu bo zajmuje mi to mniej czasu niż przebijanie się autem przez korki, a do tego jest to sporo zdrowsze.
  • w czasie biegania – ja łapię zadyszkę próbując dobiec do końca działki, więc nie próbowałam tej metody..

 

Ok, do rzeczy, poniżej przedstawiam listę 10 podcastów, które słucham regularnie:

 

1. Po Nitce Ariadny

Wspaniały podcast, w którym autorka rzeczowo, prostym językiem i bardzo cierpliwie, krok po kroku, wyjaśnia różne aspekty blogowania i tworzenia webinarów oraz dzieli się swoim doświadczeniem odnośnie budowania kursów online.

 

2. Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Michała Szafrańskiego i jego bloga Jak oszczędzać pieniądze chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Podcast jest uzupełnieniem wiedzy z bloga, są to głównie wywiady z ciekawymi osobami odnośnie finansów tj. inwestowania i kredytów, a także efektywności w biznesie

 

3. Finanse bardzo osobiste

Blog bardzo zbliżony tematycznie do tego wyżej, stanowi fajne uzupełnienie wiedzy w finansach.

 

4. Failure Podcast

Jakoś tak się przyjęło wszędzie, że mówi się bardzo dużo o sukcesach różnych przedsiębiorców, ale bardzo rzadko mówi się o błędach, jakie popełnili. Ten podcast jest inny ponieważ porusza właśnie tematy porażek biznesowych – można posłuchać ciekawych wywiadów z przedsiębiorcami i na podstawie ich błędów wyciągnąć wnioski i samemu ich nie popełniać.

 

5. Więcej niż zdrowe odżywianie

Podcast o zdrowiu, leczeniu chorób, diecie wegańskiej – poruszane tu są bardzo różnorodne kwestie. Nie ze wszystkim się zgadzam, ponieważ w tym temacie zrobiłam już bardzo wiele swojego własnego researchu (i wszystkim też to polecam, aby wyrobić sobie własną opinię), ale niektóre informacje okazały się bardzo przydatne.

 

6. Mała wielka firma

Podcast skupiający się na różnych zagadnieniach w biznesie – na sprzedaży, marketingu, budowaniu marki osobistej. Często gościnnie występuje Paweł Tkaczyk, więc zdecydowanie jest to podcast, który trzeba sobie włączyć do obowiązkowej listy 🙂

 

7. Lepiej teraz

Podcast o minimalistycznym podejściu do życia, kreatywności, podróżach – w zasadzie tematyka bardzo szeroka, a wspólnym mianownikiem wszystkich odcinków jest świadome podejście do życia i czerpanie z niego całymi garściami. Bardzo pozytywny podcast, można posłuchać bardzo wielu ciekawych osób z nietypowymi pomysłami na życie.

 

8. Menedżer Plus

Podcast o biznesie – zarządzaniu projektami, ludźmi, o byciu liderem, o pracy zespołowej – konkretne, praktyczne porady pochodzące z doświadczenia autora, jak również z doświadczenia gości, których autor zaprasza do rozmów.

 

9. Brand24 Podcast

To jest świeży podcast biznesowy, na razie jest jeden odcinek, ale miejmy nadzieję, że pojawi się więcej. Jak na razie zapowiada się ciekawie. Brand24 to (jeśli jeszcze ktoś nie wie – jest tu ktoś taki?!) narzędzie do wyłapywania wzmianek o marce w internecie.

 

10. Workcited

Podcast o zarządzaniu – niestety na razie jest mało odcinków i nie wiem, czy to jest nowy podcast czy po prostu rzadko aktualizowany. Ale materiał wart jest przesłuchania.

 

 

Pracujesz w branży kreatywnej i potrzebujesz pomocy? Dołącz do grupy “Jak pozyskać klienta – sprzedaż w branży kreatywnej” na Facebooku!

 

 

Twoja kolej

Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

Opt In Image
Darmowy ebook!

Dołącz do prawie 1000 osób, które otrzymały bezpłatny ebook "Narzędzia i książki, które pomogą Ci w biznesie", a także newsletter, w którym dzielę się swoją wiedzą o prowadzeniu biznesu!

Zapisując się na listę zainteresowanych wyrażasz zgodę na na otrzymywanie newslettera z www.rozterkistartuperki.pl. Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Zobacz także